F. L. Věk
S01E10 - Epizoda 10
V tomto díle se dozvídáme o často kuriózní vlastenecké a osvětové činnosti. Páteru Vrbovi odkáže umírající farář Hejna peníze a on si za ně nechá ušít kabát s mnoha kapsami, aby v nich mohl roznášet po českém venkově knihy a časopisy. Františkova vlastenecká a osvětová činnost v Dobrušce má řadu podob. Kromě půjčování českých knih se jeví vrchnosti nepohodlný i jinak. Odešel z kostela během kázání, kde farář tupil Francouzskou revoluci, v hostinci zesměšnil dva panské úředníky a usvědčil je z naprosté neznalosti Rousseauova díla. Z Opočna se Věkovi ohlásí někdejší poštmistr Sýkora, který své upřímné vlastenectví uplatňuje neobvykle. Vymýšlí si pro slova, o nichž není přesvědčen, že jsou čistě česká nové, často směšné názvy. Věk organizuje výpravu na korunovaci, s čímž má samozřejmě oplétačky s úřady... V osobním životě se pomalu rýsuje budoucí vztah s Márinkou - ale Věk se po zklamání s Paulou bojí...(Česká televize)
Viac informáciíEpizódy
Séria 1Epizoda 13
Epizoda 13
Věka navštěvuje páter Vrba při své pouti českým krajem. Věk hodnotí císařovy sociální reformy, Vrba odmítá jeho kult, podle něj císař přispívá k poněmčování národa. Kdysi nadšený Thám neskrývá svůj pesimismus v národních věcech, a je nešťastný i osobně, odhaluje Paulinu nevěru. Věk se setkává se spolužákem Šmídem, nyní cenzorem. Thám je pro opilství propuštěn z divadla, musí hledat obživu až v Plzni. Pouze u Krameria nalézá Věk větší naději. Vznikne tu myšlenka, že by měl hrát české ochotnické divadlo v Dobrušce a okolí. Věk získává souhlas zámeckého direktora, zaníceného muzikanta. Jeho podřízení však záhy přijdou Věkovi zabavit knihy francouzských encyklopedistů. Věk jde protestovat a jeho rozhovor s opočenským direktorem se vyhrotí jako střetnutí dvou společenských sil: pokrokového vlastence a feudálního byrokrata. Přes nabádání matky k opatrnosti Věk dochází k závěru, že jeho povinností je probouzet v lidech lásku k české řeči. Epizoda s malým Michalem Patočkou, který se vydal pro nové knihy a v chumelenici málem zmrzl u Věkova prahu ho přesvědčí, že české povědomí nezahynulo a že ani on sám nemá právo na opatrnost.(Česká televize)
O programe
Dramatizace stejnojmeného románu z druhé poloviny 18. století čerpá z významného historického období českého národa, tzv. národní obrození.Proti sobě stojí osudy dvou českých vlastenců, historických osob, Františka Heka - Věka a Václava Tháma.Zatímco Věk intenzivně pracuje pro národní věc při zděděném povolání kupectví na českém věnkově, Thám si klade vyšší úkoly, odejde z občanského povolání ke kočujícím divadelním společnostem...(woody)